neděle 8. dubna 2018

[RECENZE] Patrick Ness - Nejdelší den Adama T.

Nejdelší den Adama T.
KNIHA: Nejdelší den Adama T.
AUTOR: Patrick Ness
SÉRIE: Samostatná kniha
ŽÁNR: YA, LGBT
NAKLADATELSTVÍ: Slovart
ANOTACE: Adam Thorn právě prožívá nejhorší a nejdivočejší den svého života. Ve vztazích to skřípe, v práci se mu víc než nedaří, a vrcholem všeho je konflikt s otcem. Otec farář, on teenager a gay, který oběma převrátí život vzhůru nohama. Adamův den je plný konfliktů, útěků a vysvětlování. Den plný sexu, lásky i zlomených srdcí. Ale možná, opravdu jen možná, i špetky naděje... Prožijte s Adamem naplno jeho bouřlivé vztahy a najděte uvnitř, stejně jako on, sílu objevit pravdu sami o sobě.

MÉ HODNOCENÍ: Je to od Patricka. Samozřejmě, že jsem si to musela přečíst.

Jakožto Nessova oddaná fanynka jsem se na jeho novou knihu těšila jako malá. Pak mě ale překvapil ne moc pozitivní ohlas od recenzentů na Goodreads a mé nadšení mírně pokleslo. Což bylo oprávněné.
Někdy to ale vypadalo, jako by změna probíhala jen ve vzdálených městech a dobře se jí tam dařilo, takže se moc nesnažila proniknout na předměstí a na venkov, kde vzdělání jeho rodičů přinášelo pouze tu výhodu, že se usmívali a to, co považovali za jisté, v sobě raději umlčeli, než aby to pojmenovali.

Kniha v sobě totiž skrývá dvě dějové linky, jednu s Adamem, jakožto contemporary s LGBT tématikou a druhou s královnou a jejím sluhou faunem, jakožto fantasy. Říkáte si, jak to s tím souvisí? To vám nedokážu odpovědět ani poté, co jsem Nejdelší den Adama T. přečetla. Chytám se za hlavu i dvě hodiny po dočtení knihy. Tohle jediné se Nessovi nepovedlo. Dle mého názoru bych knihu obdařila pěti hvězdičkami, kdyby v ní nebyla již zmiňovaná fantasy linka. (V Nessově knize My ostatní tu prostě žijem to fungovalo, ale tady jsem s výsledkem spokojená rozhodně nebyla.)

Ness se nebojí psát o tématech, kteří ostatní neradi rozebírají, neradi o nich mluví. Hlavní postava je Adam Thorn, který je gay a žije v křesťanské rodině, která jeho orientaci neschvaluje. V knize Adam bojuje s homofobií, sexuálním obtěžováním v práci a se svou bývalou a současnou láskou. Tyto témata jsou sama o sobě ošemetná, mixování jich všech do jedné knihy by mnoha autorům mohlo uškodit, ale ne u Nesse.

A možná, pomyslel si Adam, možná se srdce už nikdy nepřestanou lámat, jakmile jsou jednou zlomena. Možná prostě jen dál bijí, dokud se znova nezlomí, a pak přesto bijí dál.
Dokonce i postavy v knize mi byly blízké a připadaly skutečné, protože řeší skutečné problémy skutečných lidí. Dokonce i fantasy linka v knize řešila dívku a jejího vraha, kteří byly drogově závislí. Kniha je až děsivě reálná a mluví o vážných tématech, o kterých by se mělo mluvit častěji.

TÍMTO BYCH CHTĚLA PODĚKOVAT NAKLADATELSTVÍ SLOVART ZA POSKYTNUTÍ RECENZNÍHO VÝTISKU. MOC SI TOHO VÁŽÍM 😇!

KNIHU SI MŮŽETE POŘÍDIT ZDE.

⭐⭐⭐⭐

Žádné komentáře:

Okomentovat